2021 İlk Öğretmen Atamalarında Ataması Yapılmayan Öğretmenler Tedirgin

Anasayfa - Ocak 20, 2021 10:06 pm A A

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, TRT’de katıldığı programda 2021 yılı öğretmen atamaları için şu açıklamayı yaptı: “Çok net bir tarih vermek mümkün değil ama çok uzun süreceğini sanmıyorum.”

Sayın Bakan da biliyor ki ataması yapılmayan öğretmenlerin durumu ülkece  -hele enflasyonun bu durumda olduğu ve işsizlik rakamlarının milyonları bulduğu bir zaman diliminde- oldukça üzerinde durulan bir konudur. Üstelik Anadolu halkının dişinden tırnağından arttırarak okuttuğu öğretmen yaptığı çocuklarının başarılarını görmeye ne kadar değer verdiğini; hatta birçok aile için ataması yapılmış bir öğretmen demek, ailenin sağlık sigortasından yararlanması yetmese de sabit bir gelirinin olması demek. Konu ülkemiz için oldukça önemli ve hassas bir konudur.

Sayın Bakan yıllarca özel sektörün kendine has dengesinde emek vermiş biri. SANIYORUZ kamu sektörü ve halkın gerçekleri konusunda kendisi süregelen bir görmezlik içinde. 

SORUYORUZ! Bu kadar önemli bir konuda nasıl olur da net bir tarih veremezsiniz? Milyonlarca öğrenci, öğretmen ve aileleri etkileyen konuda sadece “sanıyorum” diyerek bu kadar insanı cevapsız bırakma özgürlüğünüz yok. Geçtiğimiz senelerde; haziran ayında sayılar netleşir, KPSS sınavı olur, ağustos ayı sonunda eylül başında atama yapılırdı. Ataması yapılmayan öğretmenlerimiz buna göre konum alır planını yapardı.

Bu sistem de baştan aşağı sorunluydu fakat kişiler maddi manevi bir plan yapıp buna göre konum alabiliyordu.

Her şeyin bulanık, belirsiz ve plansız olduğu bir ortamda olumsuzluğun en son yaşanması, hatta hiçbir şekilde yaşanmaması gereken konu ÖĞRETMEN ATAMALARIDIR.

ÖNERİLERİMİZ:

-Hemen şimdi ataması yapılamayan öğretmen branşlarına aday öğretmen alımı durdurulmalıdır. 20 yıllık bir stratejik plan yapılıp mezun öğretmenler kadroya dahil edilmelidir. PLAN UYGULAMAK İÇİN YAPILMALIDIR!

-Ders saati ve öğrenci sayısına göre belirlenen öğretmen ihtiyacı daha akılcı ve birden çok nesnel ölçüte göre belirlenmeli ve artık sınava giren kişi sayısı da ihtiyaç sayısına etki etmelidir.

-Hükümetlerin görev yılı dönemi boyunca en az dört-beş yıllık bir öğretmen alım takvimi belirlenmelidir. Kötü ve iyi sürprizler derhal rafa kaldırılmalıdır. 

-KPSS ve Öğretmen Alan Bilgisi Sınavı mantığa ve gerçek hayata uygun Türkiye’de uygulanabilecek ve Türkiye’nin kalkınabileceği dairede sorulardan oluşmalıdır. Sınav ataMAma için yapılmamalı; sınav yapılacaksa öğretmenlerin görevine uygun şekilde başlayabilmesi için düzenlenmelidir.

-Mülakat sistemi derhal kaldırılmalıdır. Öğretmenleri liyakatin ve adaletin olmadığı bir sistemde seçmeye çalışırsanız belki şu an sizin işinize yarayabilir; fakat eninde sonunda sistemdeki herkesi etkileyecektir.

-Güvenlik soruşturması sürecine derhal bir çözüm bulunmalıdır.

-En acil bir şekilde ihtiyacın tümü karşılanmalı tek seferde en az 60 Bin öğretmen alımı yapılmalıdır. Fakat bu sene sınava girenler de mağdur edilmemelidir.

-Çağı yakalayan pozitif bilimlere yön verecek bir branş ataması yapılmalı; Türkçe, Sosyal Bilgiler, Edebiyat, Fen Bilimleri, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Felsefe Grubu Eğitimi ve  Yabancı Dil Branşlarındaki sorunlar çözülmeli ve atama sıkıntıları giderilmelidir.

-Görsel Sanatlar, Beden Eğitimi, Müzik gibi öğrencilerimize hayatın içinde kendini bulduran sanat ve spor branşlarına atama önceliği tanınmalıdır.

-Yabancı Dil eğitimi ile ilgili bildiklerimizin tümünü unutup öğrencilerimizin dünya çapında kendini geliştirmeleri ve üretmeleri için Yabancı Dil branşlarına ayrı önem verilmelidir.

-Meslek liselerindeki tüm uygulamalar durdurulmalı öğretmenlerden oluşan bir komisyon ile dünya şartlarına uygun bir reform gerçekleştirilmelidir. Bunun için meslek lisesi branşlarında birer ikişer atama değil; mağduriyeti gideren bir atama politikası geliştirilmelidir.

-3600 ek gösterge onlarca kez söz verildiği üzere uygulanmalıdır. Emeklilik yaşı gelmiş öğretmenlerimizin günlük yaşamını olumlu etkileyecek, temel ihtiyaçlarını karşılayacak ve sosyoekonomik, kültürel ve psikolojik  açıdan çalıştığından daha iyi bir durumda olacak şekilde emekli maaşları düzenlenmelidir. Öğretmen atamalarındaki sorunu, öğretmenler için emeklilik sistemindeki tıkanıklığı çözmeden sorun olmaktan çıkartamayız.

EĞİTİM İŞ ÖĞRETMEN ATAMALARINDAKİ KÖKLÜ ÇÖZÜM İÇİN HER ZAMAN HAZIRDIR. 

Ataması yapılmayan öğretmenlerimiz ve ailelerinin daima yanındayız.

EĞİTİM İŞ İSTANBUL 04’NOLU ŞUBE YÖNETİM KURULU

Anasayfa - 10:06 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
  Memurların Ocak 2022 Zammı Hakkında
  Enflasyon oranları, 3 ocakta açıklandıktan sonra gerçeğe aykırı şekilde olduğuna dair genel merkezimiz aynı gün Ankara adliyesinde suç duyurusunda bulunmuştur. Hükümet tarafından ek zam gündeme almış ancak sadece %2,5’lik bir artış yapılmıştır! Ocak ayı itibariyle maaşlara yansıyacak olan %22,48’lik enflasyon farkının toplu sözleşme hükmü sonucu olduğu, Ocak zammı olan %5’in ise felaket özelliği taşıyan Toplu […]
 • 02
  29 Aralık İş Bırakma Eylemine Şubemiz Katılım Sağladı
  Eğitim ve bilim emekçilerinin yegane örgütü Eğitim-İş olarak, ülke genelinde gerçekleştirdiğimiz iş bırakma eylemi ile emeğimize, geleceğimize, bağımsızlığımıza, ülkemize ve meslek onurumuza sahip çıkmanın haklı gururunu bir kez daha yaşadık. Şubemiz Eğitim İş İstanbul 4 Nolu Şube de eyleme geniş şekilde katıldı. Siyasi iktidarın yarattığı korku iklimi ile emeğimize ve haklarımıza saldırılarını arttırdığı bir dönemde, […]
 • 03
  Şubemiz Dayanışma Kahvaltısını Geniş Katılımla Gerçekleştirdi
  Eğitim-İş bilimsel, laik, demokratik ve kamusal eğitim mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir. Bizler de, Gücünü ve mücadele azmini, Mustafa Necati’den,  Hasan Ali Yücel’den, İsmail Hakkı Tonguç’tan, Fakir Bayburt’tan, Köy Enstitülerinden, TÖS’ten ve TÖB-DER’den alan Eğitim-İş’imizin, Beyoğlu-Eyüp-Kâğıthane-Beşiktaş-Şişli ve Sarıyer ilçelerini içine alan bölgemizde İstanbul 4 No’lu Şube olarak hep birlikte taşıdığımız mücadele bayrağını daha yukarılara taşımak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Eğitim İş ailesi olarak, Cumhuriyet’in neferleri olan siz değerli […]
 • 04
  Öğretmene Şiddete Hayır Protestomuz
  Siyasi iktidarın, öğretmenleri itibarsızlaştırma politikalarının bir sonucu olarak ne yazık ki eğitim emekçilerine yönelik şiddet eylemleri son yıllarda giderek artmaktadır. Neredeyse her geçen gün yurdun bir köşesinde öğretmene şiddet vakası baş gösterirken, MEB hala bu konuya dair engelleyici ya da koruyucu herhangi bir önlem politikası geliştirememiştir. Bakanlık, öğretmene şiddet utancına son vermek için önce bu […]
 • 05
  Eylül Ayı Okullarda Salgın ve Vaka Durumları Basın Açıklamamız
  Ağustos ayı ortası itibarıyla hem sağlık bakanlığı hem de milli eğitim bakanlığından okulların açılması ile ilgili peş peşe açıklamalar ve resmi yazılar yayınlanmıştır. Fakat yine havada kalan açıklamalar ayrıntılara girilmeyen direktifler bulunmaktadır. Tüm Türkiye’de PCR testi zorunlu mu değil mi yoksa aşı gibi öneri şeklinde mi geldi? Bilinmemektedir. PCR testi konusunda iller arasında farklı uygulamalar […]