2021 Yılı İkinci Dönemde Okulların Açılması Hakkında Basın Açıklamamız

Anasayfa - Ocak 20, 2021 10:10 pm A A

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, okulların 2021 yılı ikinci dönemde açılması konusunda bir açıklamada bulunmuştur. Fakat açıklamada hiçbir açıklama yapılmamıştır. Sayın Bakan dönemin ortasında hâlâ olasılıklardan bahsetmektedir.

Çalışma takvimine göre okulların açılmasına bir aydan az bir zaman vardır. Okulların açılması konusunda “Bakacağız” türünde bir açıklamayı kabul etmiyoruz.

2020 yılı birinci döneminde ‘’Okulum Temiz’’ belgesi ile özel okullar bir gövde gösterisine girişti. Ardından ‘’Okulum Temiz’’ projesi devlet okullarına uyarlanmaya başladı. Devlet okulları özel okullarla aynı kulvarda yarıştırıldı. Okulların Okul Aile Birliği hesaplarında ekonomik gücü ortada. HATTA DEZAVANTAJLI SEMTLERDEKİ OKULLAR KAT KAT ZORLANDI. 

2020 yılı birinci dönemde, sadece resmi yazı direktifleri ile idarelerin de çözemediği ama sorunu ortadan kaldırmaya çalıştığı özverili bir süreç başladı. Tamamen idareci ve öğretmenlerin özverileri ile eğitim öğretim kademeli olarak başlandı. Bu süreçte okul idareleri ve öğretmenler yalnız bırakıldı. Salgın önlemi, oldukça maliyetli bir süreçtir. Fakat böyle bir uygulamayı devlet okullarının kapasitesi bir daha kaldıramayacak durumdadır.

ÖNERİLERİMİZ:

-İdare, öğretmen, öğrenci veli ve diğer tüm eğitim alanı çalışanlarının kafalarında soru oluşturmayacak ve hayatlarını tehlikeye atmayacak HAZİRAN SONUNU kapsayan net ve gerçekçi bir plan yapılmalıdır.

-Kademeli olarak okulların açılması ve salgının yükselişi konusunda-2020 yılı birinci dönemde yaşandığı üzere- anlamlı bir denk geliş vardır. Kararlar buna göre alınmalıdır.

-Öğretmen ve öğrencilerin uzaktan eğitim sürecindeki olanaklara ulaşma ve Anayasa ve ilgili yasalarda açıkça belirtilen ve sosyal devletin gereği olan özellikle “EĞİTİMDE FIRSAT EĞİŞTLİĞİ” konusu derhal uygulanmalıdır.

-Devlet okullarının, salgın döneminde eğitim-öğretimi yüz yüze ya da yakından sürdürmek için bir maliyet açığı vardır. Hemen şimdi devlet okullarının maddi giderleri karşılanmalıdır.

-Elde uygulanacak bir plan yoksa öğrencilerin dönemleri dondurulmalı yaygın aşılama sonrası toplumsal bağışıklığın ardından eğitim-öğretim süreci devam etmelidir.

EĞİTİM-ÖĞRETİM BİR SÜREÇTİR. Bir amaç, öğretme ve öğrenme etkinlikleri ve değerlendirmeden oluşur. Milli Eğitim Bakanlığını uyarıyoruz! Amacınız yoksa diğer basamaklara geçemezsiniz. Milli Eğitim-öğretimin temel ilkelerine uygun bir “2021 yılı Eğitim-Öğretim Süreç Planlaması” talep ediyoruz. Eğitim iş olarak bu planlamada taşın altına elimizi koymaya hazırız.

EĞİTİM-ÖĞRETİM OLASILIKLARA GÖRE DEĞİL; EĞİTİM SÜRECİNİN TEMEL İLKELERİNE GÖRE PLANLAMA İLE YAPILIR. HATIRLATIYORUZ!

Eğitim iş 04 Nolu Şube Olarak Kamuoyuna Saygı İle Duyururuz.

 

Anasayfa - 10:10 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
  Memurların Ocak 2022 Zammı Hakkında
  Enflasyon oranları, 3 ocakta açıklandıktan sonra gerçeğe aykırı şekilde olduğuna dair genel merkezimiz aynı gün Ankara adliyesinde suç duyurusunda bulunmuştur. Hükümet tarafından ek zam gündeme almış ancak sadece %2,5’lik bir artış yapılmıştır! Ocak ayı itibariyle maaşlara yansıyacak olan %22,48’lik enflasyon farkının toplu sözleşme hükmü sonucu olduğu, Ocak zammı olan %5’in ise felaket özelliği taşıyan Toplu […]
 • 02
  29 Aralık İş Bırakma Eylemine Şubemiz Katılım Sağladı
  Eğitim ve bilim emekçilerinin yegane örgütü Eğitim-İş olarak, ülke genelinde gerçekleştirdiğimiz iş bırakma eylemi ile emeğimize, geleceğimize, bağımsızlığımıza, ülkemize ve meslek onurumuza sahip çıkmanın haklı gururunu bir kez daha yaşadık. Şubemiz Eğitim İş İstanbul 4 Nolu Şube de eyleme geniş şekilde katıldı. Siyasi iktidarın yarattığı korku iklimi ile emeğimize ve haklarımıza saldırılarını arttırdığı bir dönemde, […]
 • 03
  Şubemiz Dayanışma Kahvaltısını Geniş Katılımla Gerçekleştirdi
  Eğitim-İş bilimsel, laik, demokratik ve kamusal eğitim mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir. Bizler de, Gücünü ve mücadele azmini, Mustafa Necati’den,  Hasan Ali Yücel’den, İsmail Hakkı Tonguç’tan, Fakir Bayburt’tan, Köy Enstitülerinden, TÖS’ten ve TÖB-DER’den alan Eğitim-İş’imizin, Beyoğlu-Eyüp-Kâğıthane-Beşiktaş-Şişli ve Sarıyer ilçelerini içine alan bölgemizde İstanbul 4 No’lu Şube olarak hep birlikte taşıdığımız mücadele bayrağını daha yukarılara taşımak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Eğitim İş ailesi olarak, Cumhuriyet’in neferleri olan siz değerli […]
 • 04
  Öğretmene Şiddete Hayır Protestomuz
  Siyasi iktidarın, öğretmenleri itibarsızlaştırma politikalarının bir sonucu olarak ne yazık ki eğitim emekçilerine yönelik şiddet eylemleri son yıllarda giderek artmaktadır. Neredeyse her geçen gün yurdun bir köşesinde öğretmene şiddet vakası baş gösterirken, MEB hala bu konuya dair engelleyici ya da koruyucu herhangi bir önlem politikası geliştirememiştir. Bakanlık, öğretmene şiddet utancına son vermek için önce bu […]
 • 05
  Eylül Ayı Okullarda Salgın ve Vaka Durumları Basın Açıklamamız
  Ağustos ayı ortası itibarıyla hem sağlık bakanlığı hem de milli eğitim bakanlığından okulların açılması ile ilgili peş peşe açıklamalar ve resmi yazılar yayınlanmıştır. Fakat yine havada kalan açıklamalar ayrıntılara girilmeyen direktifler bulunmaktadır. Tüm Türkiye’de PCR testi zorunlu mu değil mi yoksa aşı gibi öneri şeklinde mi geldi? Bilinmemektedir. PCR testi konusunda iller arasında farklı uygulamalar […]