PDR’YE SAHİP ÇIKTIK HAKLI MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ BAKANLIK YANLIŞTAN DÖNDÜ

Anasayfa - Ağustos 14, 2020 7:18 pm A A

Okullarımızdaki Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetlerine ilişkin düzenlemeyi kaldırarak içini boşaltan MEB, kabul edilemez bir düzenlemeyi tüm itirazlarımıza rağmen yürürlüğe koymuştu.

Yaptıkları düzenlemeyle Milli Eğitim Bakanlığı okullarımızda çocuklarımıza, gençlerimize, hatta velilerimize psikolojik danışma hizmeti verilmesini adeta engellemişti.

Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’ni yürürlükten kaldırarak yerine, Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’ni getirmişlerdi.

Yönetmelikle psikolojik danışma tanımı rehberlik olarak değiştirilmiş görevler de buna göre şekillendirilmişti.

Yine düzenlemede okullarımızda psikolojik danışma ve rehberlik (PDR) hizmetlerini yürüten meslektaşlarımız sadece rehberlik hizmetleri ile sınırlandırılmıştı. Çocuklarımızın yararlandığı birçok psikolojik destek noktasında hizmette böylelikle imkansız hale getirilmişti. Bu düzenleme ile PDR hizmetleri yok edilerek aslında çocuklarımızın nitelikli eğitim hakkı ve çok yönlü gelişimleri de engellenmişti.

Düzenleme ile rehber öğretmenlerimize nöbet ve belleticilik görevlerinin verilebilecek olması da ayrıca birçok sorunu beraberinde getirmişti. Nöbet ve belleticilik görevi verilen bir kişinin yaşanan olay karşısında aynı öğrencilere psikolojik danışmanlık yapabilmesinin mümkün olmadığını her yerde anlattık.

Rehber öğretmenler, veli öğrenci, öğretmen ve idareci arasında bir bağ oluşturur. Öğretmenin kendini geliştirmesine destek olur. Not kaygısı olmaksızın, ezber bilgiye değil bireyin kendine güvenine, gelişimine, problem çözme becerisine ve hayata uyumuna katkı sağlayan bir alandır ve oldukça önemli bir yerdedir.

Ülke çapında bölge toplantıları yaparak, neredeyse bütün rehber öğretmenlerimize ulaşarak, örgütlediği belleticilik ve nöbet eylemleri eğitim emekçileri tarafından sahiplenmiş, birçok soruşturma ve sonucunda cezalara ve baskılara rağmen yılmadan sürdürülmüştür. İşleyen süreçte sendikamız bölge toplantılarının yanında, PDR hizmetleri ile ilgili paneller ve çalıştaylar düzenleyerek de kamuoyunun konuyla ilgili bilgilenmesini de sağlamıştır.

Hâlâ idare mahkemelerinde sürmekte olan rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri ile ilgili sürdürdüğümüz haklı mücadelemizin davaları vardır. Davalarımız idare mahkemelerinde ve AYM’de devam etmektedir. Bütün üyelerimizin ve eğitim çalışanlarının eylemlilikler esnasında hukuki haklarını koruyarak aldıkları cezaları takip ederek, üyelerimizin haklı mücadelelerinde zarar görmelerini de engelledik.

Bu mücadele sayesinde Rehberlik Öğretmeni olarak görev yapacak uzmanların açık bırakılan mezuniyet durumları da yeniden düzenlenerek, farklı alanlardan bireylerin, alan dışı PDR hizmetlerine atanması engellenmiş, başta da çocuklarımızın hakkı ve hukuku korunmuştur.

Yapılan düzenleme ile psikolojik okul içi sınav (sorumluluk sınavları gibi) görevleri ile nöbet görevi kaldırılmış, belleticilik görevi isteğe bağlı hale getirilmiştir.

10 Kasım 2017’den beri her alanda eylem ve etkinliklerle sürdürdüğümüz mücadelemiz, baskılarla ve cezalarla yıldırılamamıştır. Sonunda talep ettiğimiz kimi haklar kazanıma dönüşse de, belleticilik ve tercih danışmanlığında gönüllüğün öncelikli olması ve ek dersin artırılarak teşvik edilmesine yönelik düzenlemelerin yapılmaması eksiklik olarak durmaktadır.

Sonuçta eksikliklere ilişkin olarak da mücadelemiz sürecektir. Hukuk büromuz tarafından tüm değişiklikler detaylı olarak incelenmektedir.

Konuyla ilgili bunca çalışmayı örgütleyerek, aldığı eylem kararları ile mücadelenin önderliğini üstlenmiş olmanın onuru sendikamızın sorumluluğunu bir kat daha artırmıştır.

Anasayfa - 7:18 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABERLER

 • 01
  Memurların Ocak 2022 Zammı Hakkında
  Enflasyon oranları, 3 ocakta açıklandıktan sonra gerçeğe aykırı şekilde olduğuna dair genel merkezimiz aynı gün Ankara adliyesinde suç duyurusunda bulunmuştur. Hükümet tarafından ek zam gündeme almış ancak sadece %2,5’lik bir artış yapılmıştır! Ocak ayı itibariyle maaşlara yansıyacak olan %22,48’lik enflasyon farkının toplu sözleşme hükmü sonucu olduğu, Ocak zammı olan %5’in ise felaket özelliği taşıyan Toplu […]
 • 02
  29 Aralık İş Bırakma Eylemine Şubemiz Katılım Sağladı
  Eğitim ve bilim emekçilerinin yegane örgütü Eğitim-İş olarak, ülke genelinde gerçekleştirdiğimiz iş bırakma eylemi ile emeğimize, geleceğimize, bağımsızlığımıza, ülkemize ve meslek onurumuza sahip çıkmanın haklı gururunu bir kez daha yaşadık. Şubemiz Eğitim İş İstanbul 4 Nolu Şube de eyleme geniş şekilde katıldı. Siyasi iktidarın yarattığı korku iklimi ile emeğimize ve haklarımıza saldırılarını arttırdığı bir dönemde, […]
 • 03
  Şubemiz Dayanışma Kahvaltısını Geniş Katılımla Gerçekleştirdi
  Eğitim-İş bilimsel, laik, demokratik ve kamusal eğitim mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir. Bizler de, Gücünü ve mücadele azmini, Mustafa Necati’den,  Hasan Ali Yücel’den, İsmail Hakkı Tonguç’tan, Fakir Bayburt’tan, Köy Enstitülerinden, TÖS’ten ve TÖB-DER’den alan Eğitim-İş’imizin, Beyoğlu-Eyüp-Kâğıthane-Beşiktaş-Şişli ve Sarıyer ilçelerini içine alan bölgemizde İstanbul 4 No’lu Şube olarak hep birlikte taşıdığımız mücadele bayrağını daha yukarılara taşımak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Eğitim İş ailesi olarak, Cumhuriyet’in neferleri olan siz değerli […]
 • 04
  Öğretmene Şiddete Hayır Protestomuz
  Siyasi iktidarın, öğretmenleri itibarsızlaştırma politikalarının bir sonucu olarak ne yazık ki eğitim emekçilerine yönelik şiddet eylemleri son yıllarda giderek artmaktadır. Neredeyse her geçen gün yurdun bir köşesinde öğretmene şiddet vakası baş gösterirken, MEB hala bu konuya dair engelleyici ya da koruyucu herhangi bir önlem politikası geliştirememiştir. Bakanlık, öğretmene şiddet utancına son vermek için önce bu […]
 • 05
  Eylül Ayı Okullarda Salgın ve Vaka Durumları Basın Açıklamamız
  Ağustos ayı ortası itibarıyla hem sağlık bakanlığı hem de milli eğitim bakanlığından okulların açılması ile ilgili peş peşe açıklamalar ve resmi yazılar yayınlanmıştır. Fakat yine havada kalan açıklamalar ayrıntılara girilmeyen direktifler bulunmaktadır. Tüm Türkiye’de PCR testi zorunlu mu değil mi yoksa aşı gibi öneri şeklinde mi geldi? Bilinmemektedir. PCR testi konusunda iller arasında farklı uygulamalar […]